W co zainwestować 100 zł albo tysiąc? W ten sposób próbujemy pomnażać oszczędności. Z 20 zł robimy 500, czasem dużo ryzykujemy

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ciężka codzienna praca nie zawsze przynosi wynagrodzenie, które zaspokaja wszystkie potrzeby i pozwala realizować marzenia. W takiej sytuacji Polacy szukają metod powiększania gotówki, np. tak --->pixabay.com/AGW
Sposoby pomnażania pieniędzy - zakłady bukmacherskie
Sprzedaż ubrań z drugiej ręki jako zarobek
Sposoby dorabiania - odnowa i sprzedaż starych mebli
Nawet niewielkie oszczędności jak np. 1000 zł staramy się pomnażać różnymi metodami, często ryzykownymi i licząc na łut szczęścia. Oprocentowanie lokat powoli rośnie, ale daleko mu do wskaźnika wysokiej inflacji. Obligacje podobnie. Pomysłowości, zaradności i determinacji Polakom jednak nie brakuje, więc szukają alternatywnych sposobów pomnażania gotówki, nawet jeśli jest to 100 złotych.

Postanowiliśmy przyjrzeć się niestandardowym sposobom na lokowanie niewielkiego kapitału. Czasem nawet nie tyle lokowanie, co ryzykowne próby pomnożenia oszczędności. I zaznaczamy, że artykuł nie jest zachętą, ponieważ obracanie gotówką w trudnych czasach powinno być indywidualnie przemyślaną decyzją.

W co "zainwestować" 1000 złotych albo nawet tylko 100? Niestandardowe sposoby pomnażania oszczędności

Prowadząc sprzedaż, trzeba liczyć się z tym, że za prowadzoną działalność należy się podatek. Jeśli nie mamy firmy, dobrze jest zapoznać się z zasadami sprzedaży okazjonalnej czy działalności nierejestrowanej. Nie zawsze jednak musi to być handel, o czym przekonacie się poniżej w kilku krokach:

Do standardowych sposobów lokowania gotówki (najczęściej większej) należą przede wszystkim:

  • lokaty (standardowe lub z nieco wyższym oprocentowaniem te w aplikacjach)
  • obligacje
  • złoto (kruszec, biżuteria)
  • nieruchomości (mieszkania, działki, nawet domy)

Są jeszcze akcje, jednak gra na giełdzie wymaga choćby podstawowej wiedzy o rynku, inwestowaniu i firmach, w które chcielibyśmy zainwestować. Można szybko zyskać, ale też jeszcze szybciej stracić.

Zdając się na ślepy los, zyskują nieliczni. Świadome wybory i przemyślane decyzje, a nierzadko też cierpliwość mogą opłacić się bardziej, a na pewno z mniejszym marginesem ryzyka.

Znasz inne sposoby na niestandardowe powiększenia oszczędności? Podziel się nimi w komentarzu.

Wideo